Spis treści wraz z artykułami 7/2022

ARTYKUŁY

Andrei Macuk (Andrei Matsuk), браслаўскія соймікіў 1750–1752 гг.

Inesa Szulska, Fantazmaty wolności w dobie niewoli –na podstawie analizy intermedialnych kontekstów Album od Ziemian znad Niemna H. Sienkiewiczowi (1875–1900)

Marcin Niemojewski, Jurgis Bielinis – „król przemytników książek”. Przyczynek do badań nad litewskim odrodzeniem narodowym w II połowie XIX wieku

Ніна Стужынская, Касцёл i aнтысавецкі рух у беларусі ў 1920-я гг

Ihar Melnikau, Zachować w tajemnicy. Działalność polskich służb kontrwywiadowczych na terenie prac fortyfikacyjnych pod Baranowiczami w latach 30. XX stulecia

Наталля Барабаш, Стварэнне і дзейнасць жаночых дэлегацкіх сходаў у бССр у 1920-х – сярэдзіне 1950-х гг.

Анатоль Вялікі, беларуска-польскае культурнае супрацоўніцтва ў сярэдзіне-канцы 1950-х гг.

Андрэй Любы, Падручнікі па гісторыі беларусі як люстэрка фарміравання і эвалюцыі нацыянальнага гістарычнага наратыву ў 1990-я – 2010-я гады

Tomasz Cudowski, Absolvo te! Komizm w pierwszych rosyjskich utworach fantastycznych

Justyna Szlachta-Ignatowicz, Ewolucja stereotypu Matki Polki

Anna Błachowicz-Wolny, Ewa Błachowicz, Polka walcząca w czerni – językowo-kulturowa analiza haseł protestu kobiet w r. 2020 w Polsce, Chorwacji i Serbii

Anna Sokół-Klein, No woman, no kraj; Girls just to wanna have choice, czyli o intertekstualności haseł umieszczanych na transparentach w czasie Strajku Kobiet jesienią 2020 roku

RECENZJE

Андрій Стародуб, В лабіринтах складного часу та рішень (нове дослідження з історії українського православ’я періоду 1939–1945 років)

Michał Głuszkowski, Mirosław Jankowiak, „Lexikum běloruských nářečí v Litvě. Jazykové dědictví balto-slovanského pomezí”. („Leksyka gwar białoruskich na Litwie. Dziedzictwo językowe pogranicza bałtycko-słowiańskiego”)

Grzegorz Gąsior, „Wielka Wojna w polskiej korespondencji zatrzymanej przez cenzurę austro-węgierską: materiały polskich grup cenzury z lat 1914‒1918”

Joanna Kozłowska, Gintautas Surgailis, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos Karo Akademija, „Lietuvos kariuomenės gudų kariniai daliniai 1918–1923 m.”

Noty o autorach